Rfid Etiket Nedir?

Radio Frequency Identification kelimeöbeğinin kısaltılmışı olan rfid, radyo frekansı yolu ile yapıştırıldığı ya daiçine yerleştirildiği canlı ya da cansız nesne ile dokunma ihtiyacı duymadanhaberleşme ve veri aktarımı yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Barkodsisteminden daha gelişmiş bir sistem olan rfid sisteminin en önemli parçasırfid etiketidir. Rfid etiketi, özel bir hammaddesi olan, içinde mikroçip veanten bulunan özel yapılı bir etiket çeşididir.

Etiketler istenilen şekil veboyutta üretilebilmektedir. Bu özel etiket hammaddesi plastik bazlıdır.Dolayısı ile üzerine baskı almak isterseniz resin ribon ile baskı almanızgerekmektedir. Üç farklı rfid etiket çeşidi bulunmaktadır. Bu ayrım etiketiniçerisinde bir enerji yani güç kaynağının olup olmamasına bağlıdır. Eğer etiketiçinde güç kaynağı bulunuyorsa etiket sistem ile dokunma ya da okuyucugerekmeksizin bu güç kaynağı yardımıyla uzaktan iletişim kurmaktadır. Güçkaynağı olan etiketlere de aktif ve yarı aktif rfid etiket denmektedir. Güçkaynağı bulunmuyorsa pasif etikettir ve haberleşme için okuyucu gerekmektedir.Genellikle sistemin maliyetini düşürmek amacıyla yarı aktif ya da pasif etiketkullanılmaktadır. Ama sistemin ana amacından uzaklaşmamak ve takip görevinieksiksiz olarak tamamlayabilmek için aktif etiket kullanmak daha mantıklı birseçim olacaktır. Rfid etiketler özellikle hayvan takip sistemi, demirbaştakibinin yanı sıra kütüphane, ilaç depoları, hastaneler ve turizm firmalarıtarafından kullanılmaktadır.

Radio Frequency Identification kelimeöbeğinin kısaltılmışı olan rfid, radyo frekansı yolu ile yapıştırıldığı ya daiçine yerleştirildiği canlı ya da cansız nesne ile dokunma ihtiyacı duymadanhaberleşme ve veri aktarımı yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Barkodsisteminden daha gelişmiş bir sistem olan rfid sisteminin en önemli parçasırfid etiketidir. Rfid etiketi, özel bir hammaddesi olan, içinde mikroçip veanten bulunan özel yapılı bir etiket çeşididir. Etiketler istenilen şekil veboyutta üretilebilmektedir. Bu özel etiket hammaddesi plastik bazlıdır.Dolayısı ile üzerine baskı almak isterseniz resin ribon ile baskı almanızgerekmektedir.

Üç farklı rfid etiket çeşidi bulunmaktadır. Bu ayrım etiketiniçerisinde bir enerji yani güç kaynağının olup olmamasına bağlıdır. Eğer etiketiçinde güç kaynağı bulunuyorsa etiket sistem ile dokunma ya da okuyucugerekmeksizin bu güç kaynağı yardımıyla uzaktan iletişim kurmaktadır. Güçkaynağı olan etiketlere de aktif ve yarı aktif rfid etiket denmektedir. Güçkaynağı bulunmuyorsa pasif etikettir ve haberleşme için okuyucu gerekmektedir.Genellikle sistemin maliyetini düşürmek amacıyla yarı aktif ya da pasif etiketkullanılmaktadır. Ama sistemin ana amacından uzaklaşmamak ve takip görevinieksiksiz olarak tamamlayabilmek için aktif etiket kullanmak daha mantıklı birseçim olacaktır. Rfid etiketler özellikle hayvan takip sistemi, demirbaştakibinin yanı sıra kütüphane, ilaç depoları, hastaneler ve turizm firmalarıtarafından kullanılmaktadır.